• Historia Najnowsza - XXI wiek

• Dnia 1 stycznia 2003 roku dyrektorem szkoły została pani Marzena Weisgerber.

Dane statystyczne z dnia 6.06.2004r. podają, że do szkoły uczęszczało 388 uczniów. którzy uczyli się w 15 oddziałach; pracowało wówczas 24 nauczycieli.

Szkoła cały czas jest modernizowana: w 2004 r. od części frontowej budynku zostało wykonane ogrodzenie, a w 2005 roku polbruk. Zajęcie sportowo - rekreacyjne odbywają się na boisku do minipiłki nożnej, na pełnowymiarowym boisku, na boisku do piłki siatkowej oraz na sali gimnastycznej. Należy podkreślić, że budowa, modernizacja i remonty szkoły były możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracujących tu dyrektorów, nauczycieli oraz mieszkańców Jamielnika i okolic. Do obwodu naszego Zespołu należą następujące miejscowości: Bagno, Chrośle, Gryźliny, Jamielnik, Lekarty, Nawra, Nowy Dwór, Pustki, Radomno, Skarlin; w roku szkolnym 2005/2006 w naszej placówce uczyło się również 9 uczniów spoza obwodu szkoły.

Tradycje i obyczaje szkoły

W szkole co roku odbywa się m.in. Ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej, Ślubowanie i otrzęsiny gimnazjalistów, Bal absolwentów, Choinka szkolna, Dzień Matki, Dzień Seniora. Organizowane są festyny środowiskowe, zabawy sylwestrowe i karnawałowe, a zarobione pieniądze przeznacza się na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu szkolnego.

Szkoła jako gospodarz

Od 1999 r. szkoła jest organizatorem Gminnych Konkursów Ortograficznych; od 2002 r. Gminnych (od 2004 r. Powiatowych) Happeningów Ekologicznych; zaś od 2005 roku jest gospodarzem Powiatowych Spotkań z Literaturą. Nasza placówka przygotowuje wiele imprez sportowych na etapie gminnym, powiatowym lub rejonowym.

Edukacja i wychowanie

Dnia 9.06.2006 szkoła w Jamielniku otrzymała Akt Przynależności do grupy szkół i placówek ubiegających się o Certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty - "Szkoła Promująca Zdrowie". Dobrze zorganizowana praca wszystkich nauczycieli sprawia, że nasi uczniowie, piszący sprawdziany i egzaminy gimnazjalne, osiągają wyniki powyżej średniej w województwie, a potem dostają się do wymarzonych szkół średnich.

Proces dydaktyczny, wychowawczy i opiekuńczy uzupełniają systematyczne wyjazdy do teatru, kina, do planetarium, na wystawy, również wycieczki przedmiotowe i krajoznawcze, na basen, obozy czy majówki oraz aktywny udział w konkursach, przedstawieniach i apelach szkolnych. Szczególnie ważne są dla uczniów i nauczycieli uroczystości szkolne poświęcone Wielkiemu Polakowi – papieżowi Janowi Pawłowi II – organizowane od 1998 roku. Organizowanie i uczestniczenie przez wiele lat w apelach dotyczących życia i działalności papieża z pewnością przygotowało naszych uczniów i rodziców do świadomego wyboru Jana Pawła II na patrona szkoły. Poza tym bardzo ważny jest udział uczniów w wielu akcjach, np. Caritasu, PCK, WOŚP i Sprzątaniu Świata. Od 2008 roku nasza placówka utrzymuje aktywne kontakty ze szkołami z Anglii. Uczniowie przygotowują prezentacje, tworzą filmy oraz prowadzą korespondencję listowną (gimnazjaliści) ze swoimi rówieśnikami przez co mają możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych. Nasza szkoła jest również placówką dążącą ku nowoczesności. Rozmaite uroczystości szkolne rejestrowane są kamerą oraz publikowane na stronach internetowych. Posiadamy dwie nowoczesne pracownie komputerowe, a nauczyciele mają dostęp do różnych rozwiązań technicznych wspomagających nauczanie.

Nadanie imienia

Uchwałą nr XXXIII16406 Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie z dnia 13 czerwca 2006 roku nadano imię Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Jamielniku, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Nowa nazwa szkoły obowiązuje od dnia 1.09.2006 roku. Organem prowadzącym nasz Zespół Szkół im. Jana Pawła II jest Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie, natomiast organem nadzorującym – Kuratorium w Olsztynie – delegatura Elbląg. Uroczyste nadanie imienia Zespołowi Szkół miało miejsce 14.10.2006 roku.

Koła zainteresowań, koła przedmiotowe

Uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach pozalekcyjnych, rozwijają swoje zainteresowania. Od wielu lat w szkole działają m.in. Kółko Polonistyczne i Teatralne „Ad rem” (od 1991r.), Koło Religijne „Vivum Templum” (od 1998 r.), Koło Młodych Ekologów, koła: języka angielskiego, historyczne, matematyczne, biologiczne, komputerowe, fizyczne, techniczne, przyrodnicze, taneczne, plastyczne, ortograficzne, czytelnicze, zespół wokalny, zespół taneczny „Promyki”. W szkole wydawana jest gazetka „Z ławy szkolnej” (od 2002 r.).