• Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum - 1999 rok

Od września 1999 roku w wyniku reformy oświaty powołano sześcioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum, dlatego od tego czasu szkoła nosiła nazwę Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Jamielniku.

W pierwszym roku reformy uczyło się tutaj 360 uczniów w 12 oddziałach, a pracowało 18 nauczycieli i 7 pracowników administracyjno – obsługowych. W pawilonie – po generalnym remoncie w 2002 roku – utworzono 5 izb lekcyjnych i gabinet pedagoga. Wyremontowany pawilon został połączony z nowym budynkiem szkoły i od tego czasu tworzą całość. Biblioteka szkolna od 2001 roku znajduje się w starym czerwonym budynku szkoły wraz z Publiczną Biblioteką w Jamielniku.

W bezpośrednim sąsiedztwie szkoły znajduje się kościół. Parafia pod wezwaniem św. Faustyny została powołana do istnienia dekretem bp. Andrzeja Suskiego z dnia 21 maja 2000 roku. Budowa kościoła przebiegała bardzo sprawnie, toteż pierwsza Msza święta (suma odpustowa) odbyła się w nowym kościele 3 października 2000 roku (nie było wtedy jeszcze ani posadzki, ani dachu). Msze święte zaczęto odprawiać na stałe w nowym kościele od dnia 26 listopada 2000 roku. Budynek szkoły i kościół pięknie się komponują, stanowiąc chlubę mieszkańców Jamielnika, a dzieci, młodzież i nauczyciele rozpoczynają i kończą rok szkolny udziałem w uroczystych mszach świętych. Biorą też udział w innych mszach świętych, nabożeństwach, które nierzadko z księdzem proboszczem Józefem Penc wspólnie przygotowują. W roku szkolnym 2002/03 naukę rozpoczęło 384 uczniów – w tym 201 uczniów szkoły podstawowej i 183 gimnazjalistów.