• Lata Siedemdziesiąte XX Wieku

• W roku szkolnym 1971/72 kierownikiem szkoły został pan Wacław Karbowski, który funkcję tę pełnił do czerwca 1973 roku. Od początku 1972 r. uczniowie zaczęli korzystać z nowo pobudowanej świetlicy – Wiejskiego Ośrodka Kultury. Tutaj zaczęto organizować Choinki Szkolne, tu odbywały się zabawy dla rodziców. W czasie wakacji, tj. od 15 lipca 1972 roku zorganizowano w szkole po raz pierwszy dzieciniec dla młodszych dzieci.

Dzieciniec - zajęcia prowadzi pani Barbara Grzywacz

We wrześniu 1972 roku po raz pierwszy odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

Od września 1973 roku do czerwca 1988 roku dyrektorem szkoły był pan Wacław Jabłoński. Jesienią 1973 roku przeprowadzono po raz drugi kapitalny remont starej czerwonej szkoły. Zbiorcza Szkoła Podstawowa w Jamielniku posiadała dwie szkoły filialne: w Wonnie (w roku szkolnym 1973/74) oraz w Gryźlinach. Od 1974 roku działał zespół instrumentalno – wokalny „Poziomki”, którego opiekunem i założycielem był dyrektor szkoły pan Wacław Jabłoński. Zakupiono podstawowe instrumenty muzyczne i aparaturę nagłaśniającą. Zespół grywał na uroczystościach szkolnych, np. na Choinkach noworocznych; brał udział w konkursach i przeglądach, na których zdobywał nagrody. W szkole aktywnie działała drużyna harcerska prowadzona przez panią Barbarę Grzywacz oraz Zuchy, którymi opiekowała się Pani Halina Wojtas.

Zespół „Poziomki” założony i prowadzony przez dyrektora szkoły Wacława Jabłońskiego

Od lewej strony na gitarach grają: Tadeusz Raźniewski, Zbigniew Kleszewski; perkusja - Grzegorz Peglau; dyrygent - dyr. Wacław Jabłoński

Pierwszy wieczorek pożegnalny dla absolwentów szkoły odbył się w czerwcu 1975 roku. We wrześniu 1975 roku naukę w tutejszej szkole podjęło 168 uczniów, a rok później było ich 158. W maju 1977 roku uczniowie posadzili 200 sztuk drzewek przy drodze prowadzącej z Jamielnika do Gryźlin.

W styczniu 1978 roku zorganizowano po raz pierwszy dwutygodniowe pół zimowisko dla 30 dzieci. Natomiast w maju 1978 młodzież budowała boisko – wyrównano jego taflę, ułożono warstwę kamieni, gruzu i żwiru.

Grono pedagogiczne wraz z dyrektorem szkoły Wacławem Jabłońskim w roku szkolnym 1975/76

Dnia 1 czerwca 1978 roku otwarto harcówkę – pomieszczenie znajdujące się w świetlicy Wiejskiego Domu Kultury w Jamielniku. Dnia 20 sierpnia 1978 roku klasa I rozpoczęła naukę w tzw. szkole dziesięcioletniej. Tego roku we wrześniu odbyła się uroczystość Święta Szkoły (pierwszoklasiści składali ślubowanie, byli pasowani na uczniów i otrzymali tarcze szkolne, upominki). Dnia 1 maja 1979 roku nauczyciele wraz z młodzieżą wzięli udział w pochodzie pierwszomajowym w Nowym Mieście Lubawskim. Dnia 27 maja 1979 roku uczniowie przedstawili program artystyczny z okazji oddania do użytku nowo pobudowanej remizy strażackiej. Natomiast dnia 1 czerwca 1979 roku powstało boisko do piłki siatkowej i koszykowej.